Historie

JAK TO VŠECHNO ZAČALO… A POKRAČOVALO!

Pražský soubor irského tance a stepu Gall-Tír [čti: galtýr], který založili dnes již manželé Gabriela (Gina) a Jan Klášterkovi, spatřil světlo světa 17. července roku 2003.

Od října roku 2006 jsme se stali také občanským sdružením – Gall-Tír, o. s.

Gall-Tír spolupracuje od léta roku 2007 s certifikovaným lektorem irského tance Ronanem Morganem, TCRG, mimo jiné bývalým tanečníkem několika světových show jako např. The Lord of The Dance (dále naší oblíbené Dancing on Dangerous Ground, či Celtic Invasion), a pod jeho záštitou vtrhl koncem roku 2007 na scénu mezinárodních soutěží, tzv. feisanna [čti: fešana, jednotné číslo "feis", čti: feš], odkud za prvních 12 měsíců působení přivezl neuvěřitelných 219 medailí!!!

Soubor se krom příprav na soutěže a zkoušky soustředí stejnou měrou také na sféru vystupovací, především před domácím publikem, neboť je to nejlepší způsob, jak dostat irský tanec do povědomí co nejširší veřejnosti, a to je hlavní cíl, který jsme si při jeho zakládání dali!!!

Aktuální stav souboru:
12 - 15 aktivních členů (z toho "celí" 3 pánové ;o)) ve věku 13 až 35 let - všichni mají zkušenosti jak ze soutěží, tak i z mnoha vystoupení, to znamená, že jejich technické kvality i jevištní jistota a předvedení jsou na velmi vysoké úrovni, výška členů je 160–194 cm, váha: pánové posilují a většinou se snaží přibrat, dámy posilují a myslí si, že potřebují "ubrat" ;o), délka vlasů cca 10 m (nelze zmapovat přesně) a všechny jsou "vlastní"!

Poeticky znějící název, který lze do češtiny přeložit jako „Země cizinců“, si skupina zvolila mimo jiné proto, že právě takto jsme si, jakožto jedni z průkopníků tehdy zcela nového tanečního odvětví v naší zemi, připadali a často ještě připadáme... ;o)

Tak šel čas, aneb důležité mezníky našeho vývoje - PRAVĚK - STŘEDOVĚK - NOVOVĚK

Období - PRAVĚK

V letech 2004, 2005 a 2006 se především vedoucí, ale i někteří naši další tanečníci pravidelně účastnili a tanečně vzdělávali na seminářích irských certifikovaných lektorů, z nichž nejvýznamnější byly (a stále pokračují) srpnové Letní školy irských tanců Rinceorí – týdenní soustředění pořádaná stejnojmenným tanečním klubem tehdy v čele s panem Václavem Bernardem, který v těchto sférách dnes již na „volné noze“ figuruje dále (nynější název Bernard´s Summer School).

Měli jsme tu čest pracovat zde s učiteli světového formátu, často bývalými tanečníky světových megashow typu „Lord of The Dance“, "Riverdance" apod. a samozřejmě akreditovanými lektory, kteří mají své vlastní taneční školy a jejich pobočky po celé Evropě i Asii, a to v dobách, kdy jsme ještě neměli svého vlastního učitele, který by naši činnost zastřešoval.

Pracovali jsme na těchto seminářích s následujícími lektory:
  • Anne-Marie Cunningham, TCRG
  • Kelly O´Boyle, TCRG
  • Séan Kilkenny, TCRG
  • Lisa Delaney, TCRG
  • Corrine Delaney
  • Mary Sweeney, TCRG
  • Shane McAvinchey, dnes již TCRG
  • Stephen Scariff, TCRG

Premiérové vystoupení souboru v březnu 2004 se odehrálo téměř symbolicky v rámci oslav svátku Sv. Patricka, patrona Irska. Tímto úspěšným vystoupením, na hudbu kapely Shannon definitivně potvrdil, že vstupuje do dění a do budoucna se s ním může počítat.

V létě 2004 severočeské rádio Blaník odvysílalo rozhovor s Ginou a Janem, ve kterém byli požádáni, aby zmapovali vývoj irského tance a kultury na našem území, pohovořili o irském tanci jako takovém i o uskupeních, která se jím zabývají a trochu vše přiblížili laickému posluchači. Museli čelit i zákeřným otázkám ohledně konkurenčního boje mezi skupinami a vztahů mezi nimi.

V únoru 2005 jsou Gina a Jan požádáni, aby se ujali výuky irského tance ve studiu volného času Happy Time a začínají tak realizovat jedno z hlavních předsevzetí souboru, tedy šířit irský tanec do povědomí všech sociálních i věkových skupin. Tato spolupráce trvá úspěšně dodnes.

Od října 2005 se Gina stává učitelkou irského tance na ZUŠ Prosek a je tak první (a dodnes stále jedinou) tanečnicí v České republice, která je zaměstnána českým STÁTNÍM školstvím! Překonává důležitý mezník v historii rozvoje tohoto krásného odvětví u nás, neboť stojí u zrodu irského tance v naší zemi jako veřejně uznaného oboru!!!

Tak tedy, konečně to dostihlo i náš soubor, který je definitivně i oficiálním občanským sdružením. Zatím to v praxi vypadá tak, že fakticky pokračujeme úplně stejně jako doposud, jen s tím máme 3-krát tolik práce, většina věcí je komplikovanější, nic nesmíme a samozřejmě… jsme po všech stránkách legální! ;o)

Úplně přesně tedy Gall-Tír, o. s., a to od listopadu 2006.

Období - STŘEDOVĚK

Listopad 2006 měl ještě jednu významnou událost!
Navázali jsme spolupráci s nástupcem Michaela Flatleyho v hlavní roli asi největší světové show "The Lord of The Dance", tanečníkem a učitelem Stephenem Scariffem, TCRG, který kromě jiného působil také v divadelní show "Dancing on Dangerous Ground" a ve vlastní show, jejímž je tvůrcem spolu se svým tanečním kolegou Ronanem Morganem, s nímž sdílel po několik let taneční školu v Budapešti. Tato show se jmenuje "Celtic Invasion" (později jen "Invasion") a premiéru měla v roce 2003. Stephen má pobočky své školy ve Vídni a v Holandsku a během roku 2006 vyučoval také v Brně a naším prostřednictvím se jeho pole působnosti rozšířilo i do Prahy! Stephen Scariff patří mezi tanečníky, kteří svým uměním posouvají hranice lidských možností a jeho tanec se dotýká hvězd (a to téměř doslova, protože k zemi se přibližuje jen velmi zřídka)!

Období - NOVOVĚK

Zatím poslední významná a zásadní změna v historii souboru připadla na červenec 2007 (a zase ten červenec, všimněte si)!
Stephen Scariff dostal životní nabídku v podobě možnosti vést vlastní školu irského tance ve Spojených státech amerických, konkrétně na Floridě, a tudíž došlo z obou stran k nedobrovolnému, avšak nutnému rozloučení. Na své místo však Stephen zajistil okamžitou a prvotřídní náhradu (ani jedno není ve sféře irského tance samozřejmostí, spíše výjimkou) v podobě již zmiňovaného Ronana Morgana, TCRG, který vede léta v maďarské Budapešti vlastní taneční školu (Ronan Morgan School) s pobočkami ve Vídni, Gratzu, Bratislavě a nyní i v Brně a Praze a také na Taiwanu, která se spolehlivě umisťuje na předních místech všech mezinárodních soutěží a spolu s informací, že je duchovním otcem a spolutvůrcem úspěšné show "Celtic Invasion" je patrno, že je Stephenovým mnohaletým tanečním kolegou a také on, jak jinak, má bohaté „praktické“ zkušenosti hned z několika světových show.
Počátek této nové spolupráce má přesné datum 14. 7. 2007, kdy proběhl 1. seznamovací seminář.

Stephenovi jsme tedy s těžkým srdcem popřáli mnoho štěstí a úspěchů v další životní etapě a vrhli jsme se vstříc novým zítřkům v podobě spolupráce s Ronanem, s jehož respekt budícím jménem jsme se léta před tím setkávali, a nyní jsme se měli setkat i s jeho nositelem... ;o)

Že tyto zítřky jsou již pátým rokem více než šťastné a Ronana pokládáme za „dar z nebes“, už netřeba zdůrazňovat!!!

gall-tir@gall-tir.cz
© Copyright 2003-2024 Gall -Tír o.s.