Feisanna & Grades
Feisanna
Feisanna [čti: fešana] je množné číslo od slova feis [čti: feš]. Je to slovo z irštiny a jeho význam je prostý, v překladu znamená "soutěž" a používá se jako označení všech mezinárodních soutěží v irském tanci pořádaných po světě nadnárodní institucí, tuto činnost zastřešující - Án Coimisiún le Rincí Gaelacha.
Grade Exams, zkráceně také Grades, je termín pro výkonnostní zkoušky v irském tanci, pořádané toutéž institucí.
Soutěže Án Coimisiún, které jsme v uplynulém roce navštívili a malá bilance:
19. 11. 2011 MAINLAND EUROPE CHAMPIONSHIPS - Miláno
(zároveň kvalifikační feis na Světový šampionát 2012)Jenda, Gina a Kiky - VŠICHNI S PŘEHLEDEM KVALIFIKOVÁNI
15. - 17. 10. 2011 GREAT BRITAIN - Bognor Regis
Jenda a Kiky
1. - 2. 10. 2011 VIENNA FEIS - Vídeň
Jenda, Gina, Kiki, Bára B., Darča, Honzík
ZHODNOCENÍ ROKU 2010
Jenda vyhrál Salzburg, Prahu a Vídeň, v rámci velkých šampinátů: All Irelands v Killarney recall v obou kolech + finále, World Championship jednu příčku pod recallem.
VÝZNAMNÉ FEISE - historie ;o)
23. A 24. KVĚTNA 2009 – HISTORICKY 1. PRAŽSKÝ FEIS
Tak na tento feis, jak jistě tušíte, šetřila síly i soutěžní tance naprostá většina pražských a nejinak i Gall-Tíráckých tanečníků. Jen z Gall-Tíru se zúčastnilo 19 z 20 členů souboru a poprvé se zde přišli utkat s konkurencí také Gininy "naděje" ze ZUŠ Prosek, kteřé ještě nikdy nesoutěžili. Nejmladší žákyňce Sofii Turnové bylo 8 let, což je také nejnižší věk soutěžícího v historii Gall-Tíru, a nejstarší pak 19.
2. A 3. KVĚTNA 2009 – FEIS V SALZBURGU
Tento feis byl velmi úspěšný především pro tanečníky na nižších úrovních, velmi dobře (většinou na prvních třech místech se zde umisťovaly Barbora Procházková a Beáta Jurčíková. Skvělá umístění zaznamenala také Ludmila Lančaričová, která s Reelem i Light Jigem, nad vlastní očekávání, postoupila do Intermediate.
Jan zde podruhé v řadě zvládl brilantně celý svůj Open a podruhé v řadě také vyhrál!
Dohromady nás jelo pouze 7, takže opět rekord, tentokrát v podobě nejnižšího počtu účastníků od dob, co soutěžíme pod Ronanem, ani celková účast soutěžících na feisi jako takovém moc velká nebyla. Některé kategorie byly samozřejmě početnější, ale průměrně bylo většinou tak 5–8 tanečníků v kategorii a to je velice málo. Bohužel tím výrazně utrpěla i atmosféra. Vysvětlení je nicméně jasné, většina soutěžících, a to nejen českých, se chystala na historicky 1. Feis do Prahy...
7. A 8. BŘEZNA 2009 – FEIS V KRAKOWĚ
1. feis roku 2009 se vydařil co do počtu soutěžících, který byl poměrně vysoký, i panující atmosféry. Gabriela soutěžila jen se dvěma tanci a s oběma poprvé – svůj Intermediate Reel (který čítal rekordních 19 soutěžících v kategorii, což se na Intermediate úrovni často nestává) i Treble Jig ke svému velkému překvapení vyhrála a postoupila s oběma do Open.
Jan se na tomto feisi poprvé představil s úplným Open-repertoárem. Oproti loňské Vídni zde měl již připravené všechny tři tance předepsané na tuto úroveň a poprávu celý Open vyhrál!
11. A 12. ŘÍJNA 2008 – VIENNA FEIS (VÍDEŇ)
Po malé „letní“ přestávce jedeme dál...
Vídeňský Feis, a myslím, že budu mluvit za většinu z nás, ne-li za všechny, je náš nejoblíbenější feis, který organizují dva skvělí tanečníci, lidé, organizátoři a vůbec všechno – manželé Ursula a Harald Habermayer, kteří mají vlastní školu Irish Dance Center Vienna.
Tento feis měl jako vždy vysokou úroveň – příjemně nás překvapilo, že poháry za 1. místa měly na sobě uvedeno, za jaký jsou tanec a v jaké věkové kategorii, což jsme doposud nezažili – a v 11 lidech jsme získali slušný počet medailí, přesto však nižší než obvykle, a to ne proto, že už bychom patřili do „starého železa“, ale prostě proto, že už nemáme po tolika umístěních a vítězstvích prostě tolik možností v čem soutěžit...
Vezmeme-li v potaz, že 1. a podle počtu tanečníků v kategorii většinou i 2. a 3. místa jsou postupová a nelze už po takovém umístění znovu daný tanec opakovat, tak se nám zjednodušeně řečeno zužuje výběr. ;o)
Za zmínku zde stojí drtivý úspěch Jana Klášterky na nejvyšší výkonnostní úrovni Open/Championship, kde oba tance v kterých soutěžil – softový Reel i stepový Hornpipe – vyhrál!!!
28. A 29. ČERVNA 2008 – FEIS V MNICHOVĚ
A podruhé za sezónu nás hostil Mnichov, kterým jsme uzavřeli školní rok 2007/2008.
Jeli jsme v 9 lidech a zisk byl opět na obvyklé úrovni. Přesná čísla už asi není třeba dodávat a dále budeme spíše informovat o mimořádných či neočekávaných úspěších u konkrétních tanečníků. ;o)
Tančili jsme zde ale poprvé 8-hand (místo 6-hand), měli jsme, což je velmi málo obvyklé, 4 pány a po pečlivé přípravě jsme si odnesli za tento nový ceilí tanec s názvem The Three Tunes 1. místo!!! Podíleli se na něm: G. Klášterková, J. Klášterka, K. Fabichová, Z. Hostinský, T. Hasmanová, P. Hladík, V. Ondráčková a J. Flídr.
9. tanečnicí, která zde bodovala byla I. Ivančíková, abychom to měli „do kupy“...
3. KVĚTNA 2008 – FEIS V SALZBURGU
Zatím má naše účast na feisích stále vzrůstající tendenci vzhledem k počtu zúčastněných, ale i zisku medailí. Tentokrát odjelo do „Salzu“ 13 tanečníků a vrátili jsme se s neuvěřitelnými 67 medailemi...
K tomuto feisi se váže také „nehynoucí“ zážitek v podobě spaní ve stanech, které nás v kempu přivítaly. Nu, na každé výpravě za dobrodružstvím je něco poprvé!!! ;o)
1. A 2. BŘEZNA 2008 – FEIS V KRAKOWĚ (POLSKO)
1. a 2. března 2008 proběhl očekávaný Feis v Krakowě, pořádající školou byla ISTA. Odjeli jsme nakonec v počtu 11 tanečníků, tedy o jednoho více než posledně v Mnichově, a tentokrát jsme zde vydobyli 47 medailí v sólových soutěžích + 6 medailí v 6-handu (ceilí tanec pro 6 tanečníků), dohromady tedy 53 MEDAILÍ!!! Vážíme si takového výsledku zejména proto, že zvýhodňování místních soutěžících bylo místy více než okaté...
Na získaní tohoto „pokladu“ pod záštitou naší domovské RONAN MORGAN SCHOOL se tentokrát podíleli: Jan Klášterka, Gabriela Klášterková, Martina Černá, Veronika Ondráčková, Kateřina Fabichová, Markéta Malá, Ivana Ivančíková, Tereza Hasmanová, Alžběta Semrádová, Kristýna Pružinová a Zdeněk Hostinský.
24. A 25. LISTOPADU 2007 – FEIS V MNICHOVĚ
Dosažený úspěch našich tanečníků neměl v historii souboru obdobu, a ač jsme trochu předpokládali, že úplně s prázdnou nepřijedeme, výsledek předčil nejodvážnější očekávání!
Zúčastnilo se nakonec k naší velké radosti dokonce 10 tanečníků souboru Gall-Tír – Jan Klášterka, Martina Černá, Veronika Ondráčková, Kateřina Fabichová, Barbora Procházková, Markéta Malá, Ivana Ivančíková, Tereza Hasmanová, Alžběta Semrádová a Kristýna Pružinová – kteří dohromady získali 32 medailí a to v následujícím rozložení:
Ani jediný tanečník nezůstal úplně bez medaile a rekordman Jenda získal za 5 tanců 5 prvních míst. Dalšími držitelkami zlatých medailí jsou poprávu Veronika a Martina, které také vyučují.
29. ZÁŘÍ 2007 – FEIS VE VÍDNI
29. září 2007 naše 2 žákyně, Veronika Ondráčková a Barbora Procházková, po dlouhé době řešení spolupráce s registrovanými lektory, pod jejichž záštitou jedině lze soutěžit, konečně opět reprezentovaly na Feisi ve Vídni. Neodjeli jsme s prázdnou a tak výborný výsledek jako jsou 2 první a 2 druhá místa Veroniky si zaslouží zmínit konkrétně, ačkoli to obvykle neděláme. V případě obou tanečnic šlo o premiéru, kterou snad ani nemohly zvládnout lépe – byli jsme na ně a jejich mimořádné výkony opravdu pyšní.
25. 6. 2005 oba vedoucí spolu s dosud nejúspěšnějšími členkami – Martinou Černou a Marií Kostrhůnovou, vyrazili na feis do Mnichova. Jako zatím pokaždé, tak i tentokrát se podařilo přivézt medaile a jednou z oceněných byla právě Marie, která si zde odbyla svoji soutěžní premiéru.
Tento třetí feis uzavřel jednu taneční etapu. Byl to poslední feis, který jsme absolvovali pod Anne-Marie Cunningham Dance Academy a byl zároveň na poměrně dlouhou dobu poslední soutěží vůbec.
Že to tak mělo být – soutěžní přestávka i změna učitele – ukázal velký feisový „comeback“ po více než dvou letech, který jsme již v jiném složení a mnohem větším obsazení absolvovali pod hlavičkou Ronan Morgan School, školy našeho současného učitele. A právě tady pro nás pro všechny opravdu začala – z hlediska vnitřního pocitu i faktických výsledků – doslova i přeneseně „zlatá éra“ soutěžního tančení.
4. 12. 2004 jsme se zúčastnili dalšího Feise, tentokrát ve Frankfurtu nad Mohanem. Novinkou bylo, že spolu s námi vedoucími se už "angažovaly" i naše dvě nejlepší žákyně Michaela Táborská a Martina Černá, které jsou od počátku stabilní součástí vystupovací sekce a tímto své taneční kvality jen potvrdily. Janovi se zde podařilo kvalifikovat se na světový šampionát v irském tanci a přesto, že kvůli organizačnímu nepořádku a dezinformaci ze strany irských rozhodčích nakonec do Ennisu neodjel, zvyšuje tento fakt taneční prestiž nejen jeho samého, ale i celé skupiny. Z České republiky se kvalifikace zúčastnilo 5 tanečníků, úspěšní byli 4.
25. 9. 2004 se ve Vídni konala soutěž v irském tanci za celoevropské účasti. Pro vedoucí skupiny to byla soutěžní premiéra, ale vyšli z boje se ctí. Akce tohoto typu se účastnili poprvé a navíc se o soutěžích u nás do té doby moc nevědělo, takže to byl „krok do neznáma". Přesto už zde získali sérii umístění, včetně medailí.
Grades
Září 2003 – 1. Grade Exams před irským zkoušejícím, examinátorem s titulem ADCRG, ve Frankfurtu nad Mohanem. Byla to premiéra pro všechny irské tanečníky v České republice a Gabriela a Jan se jich jako jedni z mála zúčastnili. Výsledné hodnocení, se kterým jsme byli nadmíru spokojeni, nám potvrdilo, že náš tanec a veškeré vynaložené úsilí se ubírá správným směrem. Byla to pro nás nesmírně cenná zkušenost, relativně ještě v začátcích, která znamenala především potřebnou zpětnou vazbu a motivaci k další práci.
Červen 2004 – Grade Exams, tentokrát ve Vídni, zúčastnil se pouze Jan, neboť Gabriela se zotavovala po 1. operaci kolene, a veleúspěšně absolvoval několik dalších úrovní.
Listopad 2005 – Grade Exams v polské Warszawě. Gina a Jan s sebou poprvé vzali i dvě vynikající žákyně Martinu Černou a Kateřinu Fabichovou. Za různé úrovně v rozmezí 1–7 získali všichni ve všech případech hodnocení A+!!! Co takové výsledky znamenají a že není vůbec obvyklé jich docílit asi netřeba dodávat!!!